WORLD
"Hall of Fame"

MEN OVERALL-WINNERS
1984 Belgrade / Yugoslavia Tim Belknap (USA)
     
1985 Hamburg / Germany Tim Belknap (USA)
     
1986 Las Vegas / USA Andre Maille  (Canada)
     
1987 Antwerp / Belgium Olev Annus (Finland)
     
1988 Obsteig / Austria Hubert Rosenbichler (Austria)
     
1989 Alicante / Spain Gary Lewer (Australia)
     
1990 Geelong / Australia Terry Mitsos (Australia)
     
1991 South Africa (cancelled by political reasons )
     
1992 Wetzlar / Germany Mustafa Mohammad (Jordania)
     
1993 Auckland / New Zealand Antonio Valenti (Italy)
     
1994 Herentals / Belgium Klaus Tomandl (Germany)
     
1995 Valetta / Malta Charles Duca (Malta)
     
1996 Stuttgart / Germany Serge Dessel (France)
     
1997 Athens / Greece Dayo Audi (UK)
     
1998 Alicante / Spain Charles Duca (Malta)
     
1999 Baden / Austria Giovanni Thompson (Holland)
     
2000 Christchurch / New Zealand Charles Duca (Malta)
     
2001 Baden / Austria Salvatori Orazio (Italy)
     
2002 Thessaloniki / Greece Kamal Elgargni (UK)
     
2003 Aberdeen / Scotland Sergej Dukhota (Ukraine)
     
2004 Brisbane / Australia Steve Sinton (UK)
     
2005 Natal / Brazil Piotr Gluchowski (Poland)
     
2006 Dublin / Rep. of Ireland Billy Bourne (Rep. of Ireland)
     
2007 Bugibba / Malta Marilandio Ponchet (Brazil)
     
2008 Katerini / Greece Tomas Bures (Czech)
     
2009 Kosice / Slovakia Vladimir Flimel (Slovakia)
     
2010 Bugibba / Malta Jindrich Michalek (Czech)
     
2011 Sao Paulo / Brazil Alex dos Anjos (Brazil)
     
2012 Dublin / Rep. of Ireland Anthony Bailes (UK)

 

WOMEN FIGURE
OVERALL-WINNERS

1984 Belgrade / Yugoslavia Gabrielle Sievers (Germany)
     
1985 Hamburg / Germany Gabrielle Sievers (Germany)
     
1986 Las Vegas / USA Anja Albrecht  (Germany)
     
1987 Antwerp / Belgium Sonia Walker (UK)
     
1988 Obsteig / Austria Beate Plank (Austria)
     
1989 Alicante / Spain Beate Plank (Austria)
     
1990 Geelong / Australia Bronwyn O'Brien (Australia)
     
1991 South Africa (cancelled by political reasons )
     
1992 Wetzlar / Germany Saryn Muldrow (Denmark)
     
1993 Auckland / New Zealand Manuela Franz (Germany)
     
1994 Herentals / Belgium Tania Mittoni (Australia)
     
1995 Valetta / Malta Claudia Röhrs (Germany)
     
1996 Stuttgart / Germany Isabelle Streit (France)
     
1997 Athens / Greece Pina Theodoridis (Australia)
     
1998 Alicante / Spain Lisa Masson (New Zealand)
     
1999 Baden / Austria Juani Martinez (Spain)
     
2000 Christchurch / New Zealand Loretta McMillan (Australia)
     
2001 Baden / Austria Claudia Casalini (Italy)
     
2002 Thessaloniki / Greece Nanda Gunneweg (Holland)
     
2003 Aberdeen / Scotland Cherie Loomes (South Africa)
     
2004 Brisbane / Australia Loretta McMillan (Australia)
     
2005 Natal / Brazil Andrea Carvalho (Brazil)
     
2006 Dublin / Rep. of Ireland Kamila Porczyk (Poland)
     
2007 Bugibba / Malta Malika Zitouni (Ireland)
     
2008 Katerini / Greece Auxiliadora R. Barbosa (Brazil)
     
2009 Kosice / Slovakia Anzhelika Musalimova (Ukraine)
     
2010 Bugibba / Malta Viviane Romagueira Santos (Brazil)
     
2011 Sao Paulo / Brazil Anne-Marie Lasserre (Australia)
     
2012 Dublin / Rep. of Ireland Lesley-Ann Armstrong (N-Ireland)

 

WOMEN PHYSIQUE
OVERALL-WINNERS
STARTED IN 1986
1986 Las Vegas / USA Marie-Laure Mahabir  (Guadeloupe)
     
1987 Antwerp / Belgium  (Short) Connie McCloskey (USA)
1987 Antwerp / Belgium  (Tall) Mary Hovey-Walk (USA)
    (no Overall-Winner in 1987)
1988 Obsteig / Austria Leisa Campbell (Australia)
     
1989 Alicante / Spain Tatjana Scholl (Germany)
     
1990 Geelong / Australia Tania Panza (Italy)
     
1991 South Africa (cancelled by political reasons )
     
1992 Wetzlar / Germany Sylvia Hoefler (Germany)
     
1993 Auckland / New Zealand Deborah Compton (Australia)
     
1994 Herentals / Belgium Lisa Egan (Australia)
     
1995 Valetta / Malta Cathy Butler-Corish (USA)
     
1996 Stuttgart / Germany Cinzia Campeis (Italy)
     
1997 Athens / Greece Christine Envall (Australia)
     
1998 Alicante / Spain Christine Envall (Australia)
     
1999 Baden / Austria Anja Timmer (Holland)
     
2000 Christchurch / New Zealand Christine Envall (Australia)
     
2001 Baden / Austria Gabriele Heidecker (Germany)
     
2002 Thessaloniki / Greece Gabriele Heidecker (Germany)
     
2003 Aberdeen / Scotland Annette Trumpa (Germany)
     
2004 Brisbane / Australia Olga Tikhonova (Russia)
     
2005 Natal / Brazil Olga Tikhonova (Russia)
     
2006 Dublin / Rep. of Ireland

Valentina Yefimehuk (Ukraine)

     
2007 Bugibba / Malta Rahel Ruch (Swiss)
     
2008 Katerini / Greece Ilona Zarubica (Serbia)
     
2009 Kosice / Slovakia Ilona Zarubica (Serbia)
     
2010 Bugibba / Malta Larissa Cunha (Brazil)
     
2011 Sao Paulo / Brazil Ana Paula (Brazil)
     
2012 Dublin / Rep. of Ireland Elena Oana Hreapca (Romania)