RESULTS
NABBA UNIVERSE 2010

 
MASTERS OVER 40
1st
2
nd
3
rd
4
th
5
th
6
th
Jason Corrick
Pavlo Zelenko
Nortom James Murayama
Tony Hanson
Fotis Pleuritis
Nigel Cox
UK
Ukraine
Brazil
UK
Greece
UK
 
not in the final

Jurans Normunds
Andy Bell
Eric Brugh
Oscar Roberts
Swen Meyerholt
Paul Megwa
Marco Parisi
Wolfgang Peetz
Gennadii Gorbatenko
Thierry Bidault
Ernst Barnet
Michael Sheehan
John O'Tool


Latvia
UK
USA
UK
Germany
UK
Italy
Germany
Russia
France
Austria
Rep. of Ireland
Rep. of Ireland

MASTERS OVER 50
1st
2
nd
3
rd
4
th
5
th
6
th
Hugh Ross
Aivars Visockis
Martin Holroyd
Derek Jones
Phil Kuklinski
John Lee
USA
Latvia
UK
Wales
New Zealand
UK
 
not in the final

John Gallagher
David Foo
Sean Monaghan
Tony Rizzo
Luis Flavio Felicio
Gordon Pasquill


UK
UK
Scotland
Australia
Brazil
UK

JUNIORS
1st
2
nd
3
rd
4
th
5
th
6
th
Pero Tomas
Aled Barry
Ernestas Grigaitis
John Waddle
Adam Baines
Rafael Picorone
Croatia
Australia
Lithuania
UK
UK
Brazil
 
not in the final

Obinna Mwabueze
Brett Lloyd
Daniel Barry


Rep. of Ireland
UK
UK

MISS FIGURE II
1st
2
nd
3
rd
4
th
5
th
6
th
Flora Conte
Dora Rodrigues
Federica Ortu
Silvana Imbrogno
Linda Gartside
Olga Prokopenko
Italy           OVERALL
Brazil
Italy
UK
UK
Ukraine
 
not in the final
Laura Irving


Scotland

MISS FIGURE I
1st
2
nd
3
rd
4
th
5
th
6
th
Lidia Miralpeix
Maria Bulatova
Hayley Bertram
Delene Watkins
Joanne Sperring
Ira Mayan
Spain
Russia
Australia
South Africa
UK
Israel
 
not in the final
Danielle Findlay
Olga Kurylenko


UK
Israel

MISS PHYSIQUE
1st
2
nd
Valentyna Yefymchuk
Sonia Cabre
Ukraine
Spain

MR. CLASS IV
1st
2
nd
3
rd
4
th
5
th
6
th
Christian Lacoche
Simone Meattini
Olzirio Junior
Michael Reece
Angelo Galati
Leandro Rebello
France
Italy
Brazil
UK
Australia
Brazil
 
not in the final

Uwe Hörter
James Salmond
Fernando Luiz Sardinha
Enrico Dietze
Ricky Moore
Paul Scarborough
Jerry Koolhoven


Germany
Scotland
Brazil
Germany
UK
UK
Holland

MR. CLASS III
1st
2
nd
3
rd
4
th
5
th
6
th
Shane Copley
Tony Mount
Fabrice Radkowski
Samoel Oliveira Munhoz
Aleksei Shaikin
Bruce McCall
UK
UK
France
Brazil
Russia
UK
 
not in the final

Lee Henderson
Dominique Verney
Paul White
Ian Porritt
Hermanis Plisko


UK
France
Rep. of Ireland
UK
Latvia

MR. CLASS II

1st
2nd
3
rd
4
th
5
th
6
th

Miha Zupan
Dave Guest
Justin Wessels
Sergei Dukhota
Edilson Oliveira
Dominic Scheda
Slovenia    OVERALL
UK
Australia
Ukraine
Brazil
Malta
 
not in the final

Andy James
Andrew Pinnock
Gerald Lopez
Michael Zimmermann
David Martin
Alessandro La Porta
Abraham Elzabaik
Andrew McBride
Juan Jose Hidalgo
Kostiantyn Zelamskyi


UK
UK
France
Austria
UK
Italy
Australia
UK
Spain
Ukraine

MR. CLASS I
1st
2
nd
3
rd
4
th
5
th
6
th
Dave Titterton
Petek Saso
Lukas Gabris
Walter Lettner
Mouss El Bakouchi
Stuart Garrington
UK
Slovenia
UK
Austria
France
UK
 
not in the final
Evgeny Petrov
Rob Reinaldo
Felix Decker
Michael Sheehan
Donny Henderson-Smith
Lee Harding
Mario Hemmer


Russia
UK
Germany
Rep. of Ireland
Australia
UK
Austria

PROFESSIONALS
1st
2
nd
3
rd
4
th
5
th
6
th
Charles Mario
Gary Lister
Petr Vanis
Marilandio Ponchet
Yuriy Kovalov
Joao Bispo De Andrade
Brazil
UK
Czech
Brazil
Ukraine
Brazil
 
not in the final
Mike O'Hanlon
Charlie Abboh
 


Scotland
Norway