RESULTS
NABBA WORLD 2012

 
MASTERS OVER 40
1st
2
nd
3
rd
4
th
5
th
6
th
Thomas Burianek
Walter Lettner
Charlie Duca
Phil Primmer
Mario Hemmer
Steve Johnson
Austria
Austria
Australia
Australia
Austria
UK

not in the final

Stephen Millar
Ernst Barnet
Paul Longfield


N-Ireland
Austria
Philippines

MASTERS OVER 50
1st
2
nd
3
rd
4
th
5
th
6
th
Hugh Ross
Dave Steele
Herbie Chiang
Phil Kuklinski
Safa Tattan
David Steca
USA
UK
N-Ireland
New Zealand
Syria
UK
 
not in the final

Doug Brignole


USA

JUNIORS
1st
2
nd
3
rd
4
th
5
th
6
th
Kagan Orton
Giorgio Ceccarelli
Josh Law
Dean Monteith
Alexander Manakov
Jan Risica
New Zealand
Italy
UK
N-Ireland
Russia
Czech

MISS TONED FIGURE
1st
2
nd
3
rd
4
th
5
th
6
th
Nicola Bentham
Catherine Hosker Brothers
Charlotte MacGill
Kelsey Yung
Jennie Mayberry
Claire Rose Fegan
UK     
UK
UK
UK
Ireland
N-Ireland
 
not in the final

Ivana Kovarova
Kristina Larsson
Luliia Filisteeva

Jade Kealy


Slovakia
Sweden
Russia
Ireland

MISS FIGURE II
1st
2
nd
3
rd
4
th
5
th
6
th
Flora Conte
Olga Novik
Cheryl Steele
Loredana De Franciscis
Irene Alley
Aurora Fagundez
Italy     
Ukraine
UK
Italy
South Africa
Uruguay
 
not in the final

Cristina Menini
Saundra Griffin
Lesley Rothera
Tetyana Filippova
Yulia Bakalina


Italy
USA
New Zealand
Ukraine
Russia

MISS FIGURE I
1st
2
nd
3
rd
4
th
5
th
6
th
Lesley-Ann Armstrong
Pamela Higgins
Carmen Galasso
Sarah Hallett
Gabriella Cecchi
Karolina Kochanska
N-Ireland      OVERALL
UK
Italy
Wales
Italy

Ireland
 
not in the final
Liudmila Kakaulina
Venera Abdirova
Linda Cassidy
Laura Jane Newton
Delene Watkins


Russia
Russia
N-Ireland
Ireland
South Africa

MISS PHYSIQUE
1st
2
nd
3
rd
4
th
5
th
Elena Oana Hreapca
Lisa Bailey
Caroline Wang
Indira Ward
Louise Baird
Romania
New Zealand
Austria
Ireland
UK

MR. CLASS IV
1st
2
nd
3
rd
4
th
5
th
6
th
Tommy Staunton
Ricky Moore
Uwe Hörter
Michal Pucek
Darren Poole
Paul Scarborough
Ireland
UK
Germany
Slovakia
Wales
UK
 
not in the final

Michael Schneider


Austria

MR. CLASS III
1st
2
nd
3
rd
4
th
5
th
6
th
Anthony Bailes
Tony Mount
Jake Nikolopoulos
Murat Gonul
Edward Selsby
Jo Walker
UK             OVERALL
N-Ireland
Australia
Turkey
UK
UK
 
not in the final

Paul McElhinney
Mihai Tcaciuc
Tony Browne
Niall Kinsella
Tarif Al Ghannama
Yuriy Kovalov
Horst Smidt
Reinhold Palatin


N-Ireland
Romania
Ireland
Ireland
UAE
Ukraine
Austria
Austria

MR. CLASS II

1st
2nd
3
rd
4
th
5
th
6
th

Serdar Aktolga
Sergii Dukhota
Ondrej Mlaka
Frank Knolt
Otakar Hrdlicka
Andrew Pinnock
Turkey
Ukraine
Czech
Ireland
Czech
UK
 
not in the final

Andy Mc Bride
Neil Browne
Jason Patton
Neil Anderson
Pat Lowbridge
Erdal Utar


N-Ireland
Ireland
N-Ireland
N-Ireland
Ireland
Turkey

MR. CLASS I
1st
2
nd
3
rd
4
th
5
th
6
th
Stuart Garrington
Lukas Gabris
Mark Getty
Sebastien Floquet
Loughlin Gannon
Danny Wellbourne
UK
UK
Ireland
France
Ireland
UK
 
not in the final
Marek Mandik

Jonny Hanna
Rory Collins
David O Neill
Evgenii Petrov


Czech
Israel
Ireland
Ireland
Russia