THE EUROPEAN FINALISTS 2003

 

Juniors Masters Over 40 Masters Over 50
1 Geoff Baston
2 Sheremeta Svyatioslav 
3 Leendert van Delft 
4 Giannis Giantzoglou  
5 Mark Van Niekerk  
6 Silash Chauhan
UK
Ukraine
Holland
Greece
Scotland
UK





1 Jan De Weerd
2 Lohn Lee
3 Phillipe Merit  
4 Corrie Bufton  
5 John Citrone
6 Eugeno Spigno  
Holland
UK
France 
UK
UK
Italy

|

 
 
 
1 Earl Maduro
2 Ronny de Winter
  
 
  
 
Holland
Belgium
 
 
 
 








Miss Figure II Miss Figure I Miss Physique
1 Lorena Bucci
2 Lucie Walther
3 Flora Conte  
4 Romina Paoli
5 Julie Waite  
6 Lisa Mann
Italy
Germany
Italy
Austria
UK
N Ireland
|
|
|
|
|
|
1 Edyta Capriotti Bogumiza
2 Karen Bricklebank  
3 Victoria Zabourdiaeva
4 Avril Cunliffe
5 Marie Pierre Ripert
6 Samora Schrejer    
Italy
UK
Russia 
Scotland
France
Holland
|
|
|
|

 
1 Annette Trumpa
2 Desiree Dumpel
3 Galina Podolneva
4 Nathalie Wauts
 
 
Germany
Holland
Russia
Belgium

 








MR. CLASS IV MR. CLASS III MR. CLASS II
1 David Dahan
2 Steve Thompson
3 Luigi Tuosto
4 Gary Pettersen 
5 Jerry Koolhoven
6 David Griffith
France
UK
Italy
UK
Holland 
UK
|
|
|
|
|
|
1 Phil Carlon
2 Roy Pattison
3 Dave Steele
4 Makis Mavrodimos
5 Emmanuel Petrikowski
6 Daniele Furiosi
UK
UK
UK
Greece
France
France
|
|
|
|
|
|
1 Sergiy Dukhota
2 Eric Overdevest
3 Rob Ammersdorffer  
4 Luke Nichols  
5 Barry Chamberlain
6 Barrie Vormawah  
Ukraine
Holland
Holland
UK
UK
UK








MR. CLASS I    
1 Oleg Protas
2 H. Parden
3 Oleg Larionov
4 Stephane Machovic 
5 Antonio Bonardi
6 Michael Cadogan
Ukraine
Holland
Russia
France
Italy
Wales
 
 
 
 
 

   
 
 
 
 
 
   


 
THE WORLD FINALISTS 2003

 
Juniors Masters Over 40 Masters Over 50
1 Geoff Baston
2 Logan Robson 
3 Sheremeta Svyatioslav 
4 Leendert van Delft  
5 Giannis Giantzoglou 
6 Mark Van Niekerk 
UK
Australia
Ukraine
Holland 
Greece
Scotland





1 Robert Sabatini
2 Jahn De Weerd
3 Glen Purtell  
4 Lohn Lee  
5 Phillipe Merit
6 Corrie Bufton   
Canada
Holland
Australia 
UK
France
UK

|
|
|
 
 
1 Earl Maduro
2 Dmitriy Doukor
3 Ronny de Winter   
4 Antonio Domicil Silva 
 
 
 
Holland
Israel
Belgium  
Brazil  
 
 








Miss Figure II Miss Figure I Miss Physique
1 Lorena Bucci
2 Lucie Walther
3 Flavia Bizerra Crisostomo  
4 Luciane Viera
5 Flora Conte
6 Romina Paoli
Italy
Germany
Brazil
Brazil
Italy
Austria
|
|
|
|
|
|
1 Cherie Loomes
2 Edyta Capriotti Bogumiza  
3 Karen Bricklebank  
4 Victoria Zabourdiaeva  
5 Avril Cunliffe
6 Diane Shipway    
South Africa
Italy
UK 
Russia
Scotland
Australia
|
|
|
|
 
 
1 Annette Trumpa
2 Desiree Dumpel
3 Galina Podolneva
4 Nathalie Wauts
 
 
Germany
Holland
Russia
Belgium

 








MR. CLASS IV MR. CLASS III MR. CLASS II
1 David Dahan
2 Ribamar Belarmino Guedes
3 Steve Thompson
4 Luigi Tuosto 
5 Gary Pettersen
6 Jerry Koolhoven
France
Brazil
UK
Italy
UK 
Holland
|
|
|
|
|
|
1 Phil Carlon
2 Roy Pattison
3 Fernando Noronhade Almeida
4 Dave Steele
5 Makis Mavrodimos
6 Emmanuel Petrikowski
UK
UK
Brazil
UK
Greece
France
|
|
|
|
|
|
1 Sergiy Dukhota
2 Eric Overdevest
3 Rob Ammersdorffer  
4 Luke Nichols  
5 Barry Chamberlain
6 Barrie Vormawah  
Ukraine
Holland
Holland
UK
UK
UK








MR. CLASS I    
1 Eli Hanna
2 Oleg Protas
3 H. Parden  
4 Oleg Larionov
5 Stephane Machovic   
6 Antonio Bonardi
Israel
Ukraine
Holland
Russia
France 
Italy
 
 
 
 
 

   
 
 
 
 
 
   

 
OVERALL WINNERS:
 Miss World Figure:
Cherie Loomes , South Africa       |        Amateur Mr. World:   Sergiy Dukhota , Ukraine

 
  PICTURES